Aile Hukuku ve Boşanma Davaları

Aile Hukuku ve Boşanma Davaları

Aile Hukuku ve Boşanma Davaları

Aile hukuku, yalnızca boşanma davalarını içeren bir alan olmaktan ötesidir. Ancak aile hukuku denildiği zaman, toplumda ilk akla gelen alanlardan birisi de boşanma davaları olmaktadır. 
Evlilik ilişkisinin kurulması, belirli hukuki temellerde gerçekleşmekte olup; evlenmek ile birlikte eşlerin birbirlerine karşı hem maddi hem de manevi bir kısım kanuni yükümlülük/sorumlulukları doğmaktadır. Aynı zamanda çocuk sahibi olunan evlilik ilişkilerinin sonlanması akabinde çocukların velayet durumu; haliyle evlilik birliği bir bütünleşme olduğu için de taşınır/taşınmaz malların durumu/tayini gibi ihtilaflı alanlar söz konusu olmaktadır. 
Anlaşmalı boşanma olarak bilinen genellikle protokol temelinde inşa edilen çekişmesiz boşanma davalarının yanı sıra, anlaşma sağlanamadığı için sürdürülmesi gereken çekişmeli boşanma davaları söz konusu olabilmektedir. Çekişmesiz yani anlaşmalı boşanma süreçlerinde hazırlanacak protokol metinlerinin kanuni koşullara uygun şekilde hazırlanması; aynı zamanda hak kaybına yol açmayacak şekilde incelenerek düzenlenmesi hayati önemdedir. Bu bakımdan kanuni her türlü değerlendirmenin profesyonel biçimde yapılması önem kazanmaktadır. 
Çekişmeli boşanma davalarında ise Hukuk Muhakemeleri Kanunu uyarınca duruşmaların takibi, delillerin değerlendirilerek sunulması, sürelerin takibi ve duruşmaların sürdürülmesi açısından profesyonel bir destek önem kazanmaktadır. Büromuz, aile hukuku ve boşanma davaları alanında, gizlilik ve güvene önem vererek müvekkillerinin haklarının etkin şekilde kullanımını sağlamaktadır.

Diğer Faaliyet Alanlarımız